Matura w sesji poprawkowej

Autor: M. Kukulska
piątek 18.08.2017r.

22.08.2017 r.- egzaminy pisemne: język polski, matematyka, język angielski - godzina 9:00. Należy przyjść na pół godziny przed egzaminem. Proszę zabrać długopis z czarnym tuszem.
23.08.2017 r. - egzaminy ustne: język angielski - godzina 9:00.

Szkolny Zestaw Podręczników 2017/2018

Autor: M. Przyszlakowska
wtorek 20.06.2017r.

Publikujemy link do zestawu podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2017-2018.

Szkolny Zestaw Podręczników 2017-2018


Logo Fundacji Edukacji Międzynarodowej

Maturzyści, nie przegapcie szansy na stypendia!

Autor: Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie
poniedziałek 10.07.2017r. 20.06.2017r.

Przypominamy, że do 28 lipca tegoroczni maturzyści mogą składać wnioski o Stypendia Pomostowe na pierwszy rok studiów.Fundacja Edukacji Międzynarodowej (FEM) z Wrocławia prowadzi nabór wniosków w Konkursie o Stypendia Pomostowe. Dolnoślązacy, którzy w tym roku zdawali maturę, a pochodzą z małych miejscowości mogą starać się o 5000 zł stypendium na pierwszy rok studiów, na rok akademicki 2017-2018. Wnioski należy składać do 28 lipca 2017.

Stypendia finansowane są ze środków zgromadzonych przez FEM oraz ogólnopolskiego organizatora Konkursu Stypendiów Pomostowych - Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości (FEP) z Łodzi. Pierwszym etapem na drodze zyskania stypendium jest złożenie „Wniosku o uzyskanie rekomendacji” do FEM. Wnioski wytypowanych przez FEM osób będą rozpatrywane przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości, która ostatecznie przyzna stypendia.
Logo programu Erasmus

Formularz zgłoszeniowy

Autor: Zespół Szkół Politechnicznych
poniedziałek 19.06.2017r.

Udostępniamy formularz dla uczniów ubiegających się o udział w projekcie Erasmus w roku szkolnym 2017/2018. Jeśli wykazałeś się dobrymi wynikami w nauce i interesują cię praktyki zagraniczne w Hiszpanii (niestety uczniowie, którzy już uczestniczyli w projekcie nie mogą brać w nim udziału ponownie), to pobierz formularz, wypełnij go i oddaj w sekretariacie szkoły do 23.06.2017.

Pomiędzy 28 i 29 czerwca planowany jest test z języka angielskiego.

Bierzemy pod uwagę:

 • punkty za wybrane przedmioty zawodowe
 • wynik testu z języka angielskiego
 • ocenę z zachowania - minimum poprawna
 • dodatkowe punkty za konkursy zawodowe
 • uczennice otrzymają dodatkowo 15 punktów w ramach polityki równości szans.Mechanik w finale!!!

Autor: A. Kasprzak
piątek 09.06.2017r.

Dobiegł koniec projektu „Niemiecki ma klasę”. Finałowa runda połączona z wręczeniem nagród dla wyróżnionych zespołów odbyła się w Warszawie. Ponieważ znaleźliśmy się w gronie dziesięciu wyróżnionych projektów spośród 115 szkół zgłoszonych do konkursu, nasz zespół czyli 1i w komplecie oraz Klaudia z 2i spędził trzy dni w stolicy Polski. Finałowa uroczystość odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki. Zanim trafiliśmy na warszawskie salony, spędziliśmy atrakcyjnie przedpołudnie uczestnicząc w grach miejskich połączonych ze zwiedzaniem miasta, które sprawiły nam niesamowite wrażenia i przeżycia. Po południu z rąk Ambasadora Niemiec Pana Rolfa Nikel przyjęliśmy gratulacje i dyplomy. Znaleźliśmy także czas na spacer w Łazienkach Królewskich oraz zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Trzy dni spędzone w stolicy były zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy i zaangażowania w pracach projektowych.

 • Dzięki projektowi „Deutsch hat Klasse” odkryliśmy, że razem jako zorganizowany zespół możemy osiągnąć sukces. W dodatku osoby nieśmiałe bardziej otworzyły się i zaczęliśmy się bardziej poznawać. Projekt ukazał nam, mocne i słabe strony, moje wady i zalety. A poza tym mamy teraz piękną klasę, w której przebywamy z dumą satysfakcją nie tylko na zajęciach ale również na przerwach. I jesteśmy szczęśliwi , że to nasza robota. Dziękujemy za miłe odwiedziny bardzo było nam miło.
 • Dzięki temu projektowi pobudziłam działania w grupie. Poznałam bliżej całą klasę i inne osoby ze szkoły. Nie zmarnowałam czasu, miałam możliwość rozwinięcia swojego hobby rysowanie malowanie. Uczestniczyłam we wspólnych posiłkach, rozmowach . Nauczyło mnie to wrażliwości i innego patrzenia na drugiego człowieka. Podejmowania kompromisów i liczeniem się ze zdaniem drugiej osoby.
 • Dzięki projektowi bardzo się ze sobą zgraliśmy i poznaliśmy. Nauczyliśmy się szacunku do siebie. Gdyby nie projekt prawdopodobnie nie bylibyśmy teraz jedną wielką rodziną. Dzięki projektowi stworzyliśmy doskonałą klasę do nauki j. niemieckiego.
 • Dzięki projektowi zawdzięczamy lepsze poznanie kolegów i koleżanek z klasy. Nauczyłem się czyścić meble z farby oraz malować. Dzięki naszej obecności mogliśmy się radzić . Przygotowaliśmy bardzo wiele rzeczy , które pomagają nam teraz w nauce. Ale to nie koniec. Mamy wiele pomysłów , aby kontynuować i przygotowywać dalsze pomoce dydaktyczne.
 • Chcielibyśmy podziękować za odwiedzenie naszej szkoły w ramach konkursu „Deutsch hat Klasse” Dzięki niemu czujemy się pewniej,. Przyjazna i miła atmosfera podczas spotkania ustanowiło nas w przekonaniu , że warto brać udział w takich inicjatywach. Dziękujemy.
 • Dzięki projektowi „Deutsch hat Klasse’ mogliśmy się lepiej poznać i zintegrować. Pojęliśmy, że szkoła, to nie tylko skarbnica wiedzy , ale także miejsce, w którym chętnie spędzamy czas. Ten projekt zmobilizował nas do wspólnej pracy i pokazał nam, że nauka języka niemieckiego może być przyjemna i sprawiać dużo satysfakcji.
 • Chcieliśmy podziękować w imieniu całej klasy i osób, zaangażowanych w nasz projekt. Jesteśmy wdzięczni za możliwość wykazania się poprzez modernizację klasy do języka niemieckiego. Zbliżyło to naszą klasę i dało to nam możliwość poznania się lepiej, pokazało to nam, że nie zawsze mamy rację, nauczyło nas pokory i wspólnego podejmowania decyzji. Zrozumieliśmy jak ważna jest praca innych i nasze zaangażowanie.

Dzięki temu projektowi pobudziłam działania w grupie. Poznałam bliżej całą klasę i inne osoby ze szkoły. Nie zmarnowałam czasu, miałam możliwość rozwinięcia swojego hobby rysowanie malowanie. Uczestniczyłam we wspólnych posiłkach, rozmowach . Nauczyło mnie to wrażliwości i innego patrzenia na drugiego człowieka. Podejmowania kompromisów i liczeniem się ze zdaniem drugiej osoby.

fotoikonaZdjęcia Finał projektu Niemiecki ma klasę
Kangur matematyczny - logo

Konkursu „Kangur Matematyczny

A. Stachowiak

Znamy już wyniki XXVI Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. W konkursie wyróżniono ucznia naszej szkoły Mateusza Paraszczuka z kl.1m. Gratulujemy Mateuszowi i zachęcamy wszystkich uzdolnionych matematycznie uczniów do udziału w kolejnej edycji konkursu.

Masters of Professional English

I edycja Masters of Professional English rozstrzygnięta!

Autorzy: Ewa Jaworska, Magdalena Tojza

Wiadomo, że bez znajomości języka angielskiego nie można wyobrazić sobie już życia. Jeszcze trudniej wyobrazić sobie pracę i przyszłość bez znajomości języka angielskiego zawodowego, dzięki któremu rynki pracy na całym świecie stoją otworem. Stąd zrodził się pomysł zwrócenia uwagi na język branżowy poprzez organizację I edycji konkursu promującego znajomość języka angielskiego zawodowego o nazwie Masters of Professional English dla wszystkich szkół Technikum w Głogowie. Do konkursu przystąpiły 3 szkoły: Technikum nr 2, Technikum nr 3 oraz Technikum nr 6, które przygotowały krótkie filmiki reklamujące zarówno zawód, jak i słownictwo z zakresu języka angielskiego zawodowego. I miejsce przypadło duetowi Martyna Siadul i Jakub Kaszkur pod opieką pani Urszuli Majdańskiej-Wachowicz z Technikum nr 2, II miejsce zajęły uczennice pana Grzegorza Sawczaka Eliza Ekiert i Alicja Klarzyńska z Technikum nr 6 oraz III miejsce poszło w ręce uczniów pani Ewy Jaworskiej Aleksandra Walczaka i Patryka Paździornego z Mechanika. Nagrodą główną jest wyjazd studyjny do Brukseli ufundowany przez panią posłankę Beatę Jazłowiecką. Pozostałe nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe, Rada Rodziców ZSP oraz wydawnictwa językowe Macmilla, Oxford oraz Pearson. Serdecznie gratulujemy kreatywności i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku!

fotoikonaZdjęcia

Niemiecki ma klasę

Autor: Aneta Kasprzak

Dnia 26.04.2017 gościliśmy przedstawicieli Goethe Institut z Warszawy. Celem wizyty Pani Ewy Doroty Ostaszewskiej i Pana Andrzeja Pomianowskiego była weryfikacja dostarczonej dokumentacji sprawozdawczej oraz ocena dokonanych prac w ramach realizacji projektu „Niemiecki ma klasę”. Pracownicy Goethe Institut rozmawiali w Dyrektorem ZSZ oraz przeprowadzili szereg rozmów z wszystkimi uczestnikami projektu. Było miło, ale bardzo rzeczowo i konkretnie. Teraz czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie konkursu, na które jedziemy 31 maja 2017 do Warszawy. Trzymajcie kciuki!!!

Niemiecki ma klasę fotoikonaZdjęcia

Finaliści „Mistrza języka angielskiego” i „Mistrza języka niemieckiego” 2017

Autor: Ewa Jaworska

5 kwietnia w naszej szkole odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursów językowych organizowanych przez Zespół Szkół Politechnicznych i Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. Celem konkursów jest popularyzacja nauki języka angielskiego i niemieckiego - języków, których znajomość jest niezbędna we współczesnym świecie.

Laureatami „Mistrza języka angielskiego” zostali:

 • I miejsce „Mistrz języka angielskiego” – Karolina Promińska (ZSZOI)
 • II miejsce – Szymon Michno (ZSP)
 • III miejsce – Michał Kinal (ZSP)
 • Wyróżnienia: Natalia Habrowska (ZSZOI), Miłosz Kowalski (ZSP), Dominik Kijowski (ZSP)

Finalistami „Mistrza języka niemieckiego” zostali:

 • I miejsce „Mistrz języka angielskiego” – Natalia Habrowska (ZSZOI)
 • II miejsce – Patryk Marynowski (ZSZOI) oraz Mateusz Wójcik (ZSP)
 • III miejsce - Wiktoria Kiersnowska (ZSZOI) oraz Dawid Bulik (ZSP)

Nagrody dla zwycięzców ufundowały wydawnictwa językowe Macmillan, Pearson, Oxford University Press, Starostwo Powiatowe w Głogowie oraz Rada Rodziców przy ZSP.

Dziękujemy za udział w językowych potyczkach, laureatom i wyróżnionym gratulujemy życząc kolejnych sukcesów jednocześnie zapraszając na kolejną edycję „Mistrza języka angielskiego” i „Mistrza Języka niemieckiego” w przyszłym roku.

Organizatorzy: Ewa Jaworska, Aneta Kasprzak (ZSP) oraz Edyta Borowiecka, Ewa Błażejczak (ZSZOI)

74 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Autor: Elwira Maksymowicz-Michałowska
Logo 74 rocznica powstania w Getcie

Już po raz trzeci Mechanik przyłączył się do akcji społeczno – edukacyjnej” Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce oraz za granicą, wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – które, symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Nawiązując do tej tradycji, również w naszej szkole w tym dniu były rozdawane małe żółte kwiatki, które uczniowie i nauczyciele przypinali do swoich ubrań. Z tej okazji na pierwszym piętrze została przygotowana wystawa ze zdjęciami z ubiegłego roku.

Sprawdź swój europejski potencjał!

6 kwietnia gościliśmy na auli szkolnej panią Martę Kędzierską z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. Pani Marta poprowadziła warsztaty pt. „Bezpieczny wyjazd do pracy za granicą.” Uczniowie klas maturalnych zapoznali się z działalnością EURES (Siecią Europejskich Ofert Pracy oraz Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej), unijnymi programami mobilności zawodowej, możliwościami bezpiecznego zatrudnienia we wszystkich krajach Unii Europejskiej i państwach członkowskich EFTA, kryteriami oceny umiejętności językowych, wzorem europejskiego CV, a także wolontariatem europejskim. Czy wiedziałeś że dzięki programowi „Twoja pierwsza praca z EURES-em” możesz uzyskać wsparcie finansowe na pokrycie kosztów związanych z rozmową kwalifikacyjną za granicą, szkoleniami, kursami językowymi, uzyskaniem kwalifikacji zawodowych a nawet przeprowadzką?! Obejrzeliśmy filmiki związane z zakresem działalności EURES oraz tematem handlu ludźmi. Zachęcamy wszystkich uczniów (nie tylko maturzystów) także tych zainteresowanych bezpieczną pracą sezonową za granicą do odwiedzenia strony internetowej EURES a także skorzystania z bezpłatnej pomocy doradcy EURES.

https://ec.europa.eu/eures/public/pl/homepage
https://eures.praca.gov.pl/

Ulotki i wszelkie informacje dostępne u p. E. Jaworskiej

Prezentacja projektu Niemiecki ma klasę

Autor: Aneta Kasprzak

Konkurs Niemiecki ma klasę

Autor: Aneta Kasprzak
czwartek, 06 kwietnia 2017

Do konkursu „Niemiecki ma klasę“ w roku szkolnym 2016/2017 zgłosiło się 96 zespołów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na podstawie nadesłanych dokumentacji komisja konkursowa wyłoniła finalistów w trzech kategoriach. W gronie najlepszych znalazły się zespoły z następujących szkół:

Finaliści:
 1. Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie (opiekun zespołu: Aneta Kasprzak)
 2. Zespół Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich (opiekun zespołu: Agnieszka Szymańska)
 3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach (opiekun zespołu: Marta Młyńska)
 4. Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach (opiekun zespołu: Małgorzata Piotrowska)

Jury konkursowe składało się z nauczycieli języka niemieckiego, opiekunów zespołów konkursowych uczestniczących w poprzednich edycjach projektu oraz pracowników Goethe-Institut. W skład jury weszli: Marta Bilska, Magdalena Czyżo, Aleksandra Dąbrowska, Nina Drabich, Barbara Gadzinowska, Maria Gołąbek, Ksenia Herbst-Buchwald, Monika Łagowska, Sylwia Michalik, Anna Mielniczuk, Dorota Niewiadomska, Ewa Dorota Ostaszewska, Andrzej Pomianowski, Tomasz Wałkuski.

Pełna lista uczestników konkursu (PDF, 271 kB)
Loga partnerów Mechanika