Aktualności 2


Kiermasz kartek i ciast w ramach projektu Niemiecki ma Klasę

DHK – czyli NIEMIECKI MA KLASĘ po raz drugi!!!

Autor: A. Kasprzak
08.12.2017r.

Po raz drugi – to nie znaczy, że tak samo! Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczniowie naszej szkoły przystąpili po raz drugi do Ogólnopolskiego Projektu „Niemiecki ma klasę” organizowanego przez Goethe Institut w Warszawie. Zmodernizowanej w poprzedniej edycji projektu sali 107, małe zmiany nie zaszkodzą, ale tym razem podczas realizacji zaplanowanych prac projektowych, nasze działania skupimy przede wszystkim na pomocach dydaktycznych przydatnych w nauce języka niemieckiego. Pierwsze działania już mamy za sobą. 30 listopada br. uczestnicy projektu wzorowo spisali się podczas sprzedaży kartek Bożonarodzeniowych wykonanych przez nasze uzdolnione plastycznie uczennice oraz wypieków przygotowanych przez jak zwykle niezawodnych rodziców z klasy 2i. Fundusze pozyskane w czasie kwesty podczas zebrań z rodzicami przeznaczymy na pierwsze kroki w realizacji naszych celów i marzeń. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.


Obchody dnia walki z HIV i AIDS

Obchodzimy Światowy Dzień Walki Z HIV i AIDS

Autor: I. Kozber
08.12.2017r.

Statystyki mówią o ponad 30 milionach zakażonych HIV na świecie – co 6 sekund zakaża się 1 osoba, codziennie HIV zakaża się 6 tysięcy osób ! W Polsce na tę chorobę cierpi ponad 10 tysięcy osób , z czego blisko 1500 nowo wykrytych zakażeń odnotowano w 2015-2016 roku. Większość zakażonych to mężczyźni w wieku 19-39 lat. W naszym kraju oficjalnie zarejestrowanych jest co najmniej 30 organizacji pozarządowych ,wspomagających osoby żyjące z HIV i AIDS, w 22 placówkach specjalistycznych można wykonać darmowy i anonimowy test na obecność tego wirusa.
1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki Z HIV i AIDS. W naszej szkole prowadziliśmy akcję informacyjną skierowaną do osób młodych m.in. : czym jest HIV i Aids, jak dochodzi do zakażenia, jak skutecznie chronić się przed wirusem, jak i gdzie zgłaszać się po pomoc. Uczniowie otrzymali broszury informacyjne, a na znak solidarności i wspierania światowej akcji pomocy wpinali czerwoną wstążkę. Symbolizuje ona: Zainteresowanie i Troskę,Nadzieję,Wsparcie. Jeśli zostanie ci zaoferowana Czerwona Wstążka, jest to prośba o noszenie jej jako wyraz uznania i wsparcia dla milionów ludzi na całym świecie żyjących z HIV lub AIDS bądź dotkniętych chorobą. Każdy może nosić Czerwoną Wstążkę. Nie musisz być gejem, zarażonym HIV czy chorym na AIDS by zademonstrować, że rozumiesz problemy chorych. Ale Czerwone Wstążki to nie wszystko. To tylko przydatny symbol - na dłuższą metę tylko w połączeniu ze słowami i czynami spowoduje jakiekolwiek zmiany. Serdeczne podziękowania dla Samorządu Uczniowskiego, p. A. Szymańskiej i p. M. Wolskiej-pielęgniarki szkolnej za pomoc i zaangażowanie w obchody Światowego Dnia Walki Z HIV i AIDS. Więcej zdjęć na szkolnym facebooku.


Regionalny Festiwal Kodowania w Szkole Podstawowej imienia Mikołaja Kopernika w Serbach

Regionalny Festiwal Kodowania

Autor: A. Krężałek
08.12.2017r.

Właśnie odbywa się Regionalny Festiwal Kodowania w Szkole Podstawowej imienia Mikołaja Kopernika w Serbach. Reprezentacja klasy 3 Mechatroników: Przemysław, Hubert i Emil dzielnie prowadzą warsztaty z obsługi i programowania zestawów Lego oraz robotów mobilnych MBot i Ultimate, a także podstaw projektowania instalacji elektrycznych. Nasze stanowisko cieszy się bardzo dużą popularnością :) Młodzi Mechatronicy w akcji.


Zajęcia mechatroników w PWSZ w Głogowie

Warsztaty w PWSZ w Głogowie

Autor: "Mechatron"
07.12.2017r.

Dziś Mechatronicy uczestniczą w kolejnych zajęciach z podstaw programowania sterowników PLC oraz paneli HMI. Warsztaty prowadzi dr inż. Marcel Luzar. To drugie zajęcia w ramach współpracy ZSP w Głogowie z PWSZ w Głogowie.


Finał Matematyka na Wesoło

XV Finał "Matematyki na wesoło"

Autor: A. Stachowiak
06.12.2017r.

XV Finał Międzyszkolnego Konkursu "Matematyka na wesoło" już za nami!!! W tym roku finalistów gościł Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych. Szkoły zawodowe reprezentowało 12 finalistów z ZSSiB, ZSE, ZSP, ZS im. J. Wyżykowskiego. Zwycięzcy:

 • I m Krystian Karabinowski - Zespół Szkół Im J. Wyżykowskiego
 • II m Mateusz Paraszczuk - Zespół Szkół Politechnicznych
 • III m Jakub Wtykło - Zespół Szkół Samoch. i Budowlanych
 • IV m Szymon Poroszewki - Zespół Szkół Samoch. i Budowlanych

Serdecznie gratulujemy finalistom, a darczyńcom dziękujemy za ufundowanie nagród: Staroście Głogowskiemu oraz Wojciechowi Witkowskiemu


Zajęcia z Alexandrą Whittaker

Gość z Nowego Jorku ……..

Autor: Ewa Jaworska
04.12.2017r.

29.11.2017r. odwiedziła Nas Pani Alexandra Whittaker. Alexandra jest stypendystką Polsko-Amerykańskiej Komisji Fullbrighta, studentką historii sztuki, która przyjechała do Polski na 9 miesięcy i w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu prowadzi badania na temat polskiej fotografii w czasach PRL-u. Co ciekawe, Alexandra ma polskie korzenie ponieważ jej praprababcia pochodziła z Polski i świetnie mówi po polsku choć uczy się go zaledwie kilka miesięcy. Klasa 1i, 2m, 4a, 4i i m wzięła udział w spotkaniu z naszym gościem. Mieliśmy okazję poszerzyć wiedzę na temat amerykańskiego systemu edukacji oraz działalności Fundacji Fullbrighta – programu międzynarodowej wymiany naukowej, którego celem jest zwiększenie wzajemnego zrozumienia między obywatelami USA a obywatelami innych krajów. W Polsce program funkcjonuje od 1959 r. i umożliwia wymianę studentów, doktorantów i pracowników naukowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Program jest finansowany zarówno przez amerykański Departament Stanu jak i polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Klasa 1i i 1m miała również okazję spotkać się z naszym nowojorskim gościem na lekcjach kulturowych o USA. Alexandra opowiedziała Nam o sobie, Nowym Jorku, geografii, szkolnictwie oraz symbolach Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że podobała się Wam żywa lekcja języka angielskiego z native speakerem oraz, że będziemy mieć jeszcze szansę spotkać się z naszym niezwykłym amerykańskim gościem


Pierwsza edycja nocy gier w Mechaniku

I Noc Gier Planszowych za nami…

Autor: Agnieszka Hass
04.12.2017r.

24 listopada mieliśmy okazję, by piątkowy wieczór spędzić w niecodzienny sposób – oprócz tego, że wielu uczniów chętnie wróciło po południu do szkoły, przy dobrej zabawie zostali w niej prawie do północy… A to za sprawą tego, że po raz pierwszy w naszej szkole dzięki współpracy z Głogowskim Stowarzyszeniem „Bastion” oraz Miejskim Centrum Wspierania Rodziny udało się zorganizować Noc Gier Planszowych. Aula szkolna w tym czasie zamieniła się w miejsce wyśmienitej zabawy i zdrowej rywalizacji, nie tylko dla uczniów i nauczycieli z naszej szkoły, ale również dla młodzieży z innych szkół, dla całych rodzin, a nawet kilku studentów. Oprócz możliwości pogrania w ponad sto gier planszowych, dla uczestników naszej nocy przygotowano także pokaz gier bitewnych Warhammer 40000 oraz wyśmienity poczęstunek. Tych, którzy nie byli zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z naszego spotkania i oczywiście na kolejną – II Noc MMG (Mechanik, MCWR, Gramy!).


Olimpiada o ubezpieczeniach społecznych

Ogólnopolska Olimpiada o Ubezpieczeniach Społecznych

Autor: A. Mazurek
28.11.2017r.

Ogólnopolska Olimpiada o Ubezpieczeniach Społecznych Lekcje z ZUS to cykl zajęć szkolnych, podczas których uczniowie dowiadują się: czym są ubezpieczenia społeczne, jakie świadczenia należą się ubezpieczonym, co to jest emerytura i jak założyć własną firmę. Projekt ten objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W IV edycji projektu edukacyjnego udział wzięli uczniowie z klasy II i oraz II m. Do ogólnopolskiej olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych przystąpiło 16 uczestników. Olimpiada odbyła się 27 listopada br. o godzinie 10:00 w auli – etap szkolny polegał na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, który składał się z 20 pytań. Komitet Szkolny (Iwona Kozber-Tłuczek, Czesław Witold Czupryniak i Agnieszka Mazurek) po dokonaniu oceny testów wyłonił uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów (minimum 11- określone w regulaminie olimpiady). 1. Tomasz Chełmecki (II i) 2. Kamil Petryszyn (II m) Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.


Uczniowie na olimiadzie cyfrowej

Olimpiada cyfrowa w Mechaniku

Autor: K. Sobczak
24.11.2017r.

23 listopada 2017 uczniowie Mechanika wzięli udział w pierwszym etapie Olimpiady Cyfrowej. Pomimo ciągłych usterek po stronie organizatora (przeciążenie serwera) i humorków naszej cudownej szkolnej sieci komputerowej daliśmy radę dotrwać do końca etapu. W ruch poszły urządzenia mobilne, które dzielnie przeciwstawiały się technologicznym przeszkodom. Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na 60 pytań w teście online. Każdy uczestnik otrzymał inny test, aby uniemożliwić sobie wzajemną pomoc (bądź pracę grupową) ;) O co w tym wszystkim chodziło? Pozwolę sobie zrobić kopiuj – wklej, a każdy niech zinterpretuje to po swojemu: „Celem olimpiady jest kształtowanie świadomych użytkowników mediów cyfrowych, czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji, którzy rozumieją język mediów. ” Źródło: https://olimpiadacyfrowa.pl
Każdy z uczestników ma szansę na wygranie jednego z trzech indeksów Collegium Civitas wraz ze zwolnieniem z rocznego czesnego oraz przywileje podczas rekrutacji na studia. Jak nam poszło? Czy dostaliśmy się do kolejnego etapu? Tego dowiemy się wkrótce.


Roboty? - to łatwe

Zajęcia dodatkowe z mechatroniki na PWSZ w Głogowie

Autor: A. Krężałek
23.11.2017r.

Własnie odbywają się zajęcia dodatkowe dla Mechatroników, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu obsługi sterowników PLC. Ciekawy wykład prowadzi dr inż. Marcel Luzar. Jest to pierwsze takie spotkanie w tym roku szkolnym w ramach współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Głogowie.


Uczniowie Mechanika w projekcie dla seniorów

Projekt „Mechanik dla Seniora” rozpoczęty!

Autor: E. Jaworska
21.11.2017r.

20.11.2017r. odbyły się pierwsze warsztaty w ramach naszego nowego projektu „Mechanik dla Seniora”. Projekt „Mechanik dla malucha” jest Wam wszystkim dobrze znany, tym razem postanowiliśmy uruchomić projekt skierowany do głogowskich seniorów. Planowane zajęcia artystyczne, taneczne, sportowe czy językowe mają służyć międzypokoleniowej wymianie doświadczeń oraz aktywizacji zarówno młodzieży naszej szkoły jak i seniorów. 10 uczniów z klasy 1i, 1m oraz 4m uczestniczyło w warsztatach decoupage tworząc bombki oraz ozdoby bożonarodzeniowe, które będziecie mogli podziwiać i zakupić 5 grudnia podczas kiermaszu mikołajkowego w naszej oraz kiermaszu organizowanego przez głogowskie stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”, z którym współpracujemy. Zebrane pieniążki zostaną przekazane na Adasia Papuszkę, małego głogowianina zmagającego się z chorobą nowotworową. Podziękowania dla młodzieży zaangażowanej w projekt „Mechanik dla seniora”: Juli Nyczko, Wiktorii Mróz, Pauliny Rojek, Sandry Puch, Emilii Dudy oraz niezastąpionych chłopaków z klasy 4m Marcina Bajera, Wojciecha Cichoń, Maćka Berestowskiego, Gustawa Ałdasia oraz Karola Kołtowskiego, oraz p. Joanny Toporowicz bez której pomocy nie byłoby projektu;-)


Rok Conrada - logo

Zaproszenie

Autor:M. Przyszlakowska
20.11.2017r.

5.12.2017 ZAPRASZAMY NA GŁOŚNE CZYTANIE Z EFEKTAMI FILMOWYMI FRAGMENTÓW „JĄDRA CIEMNOŚCI" J. CONRADA.
IMPREZA ORGANIZOWANA JEST W RAMACH OBCHODÓW ROKU JOSEPHA CONRADA-KORZENIOWSKIEGO USTANOWIONEGO W 160 ROCZNICĘ URODZIN PISARZA. SERDECZNIE ZAPRASZAMY U. GĄSIOROWSKA, M. RZYSZLAKOWSKA(DŁUGA PRZERWA S. 205)


Wrocławskie targi 2017

Wyjazd na Wrocławskie Targi Książek

Autor: M. Przyszlakowska
20.11.2017r.

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WYJAZDU 1.12.2017 R. NA WROCŁAWSKIE TARGI DOBRYCH KSIĄŻEK. SWOJE STOISKA (218) BĘDĄ MIAŁY NAJWAŻNIEJSZE WYDAWNICTWA POLSKIE ORAZ FIRMY PRODUKUJĄCE GRY PLANSZOWE, ARTYKUŁY PAPIERNICZE ITP.
W TRAKCIE TARGÓW BĘDĄ MIAŁY MIEJSCE SPOTKANIA Z AUTORAMI, DYSKUSJE O KSIĄŻKACH, KONKURSY. Szczegółowe informacje oraz zapisy u p. Urszuli Gąsiorowskiej s. 205 i u p. Małgorzaty Przyszlakowskiej w Bibliotece.


Grupa informatyków w Sewilli

Praktyki POWER

Autor: Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie
19.11.2017r.

W niedzielę wróciła do Polski pierwsza grupa naszych uczniów, przebywających na praktykach w hiszpańskiej Sewilli. Praktyki realizowane były w ramach projektu: Mobilnie, kompetentnie, z doświadczeniem. Rozwój zagranicznych praktyk zawodowych w Zespole Szkół Politechnicznych w Głogowie o numerze 2016-1-PL01-KA102-023338. Dwutygodniową praktyką odbywającą się w terminach od 5 do 18 listopada 2017r. objętych zostało szesnastu uczniów technikum informatycznego, którzy przebywali w Sewilli pod opieką dwóch nauczycieli. Zajęcia praktyczne dotyczyły programowania gier za pomocą języka Unity. Uczniowie wprowadzani byli w tajniki programowania gier przez hiszpańskiego specjalistę Mauricio Garcię. Było to o tyle interesujące, że Mauricio sam jest właścicielem firmy zajmującej się wykonywaniem gier komputerowych. Zajęcia nie dotyczyły więc tylko samego kodowania, ale również pozwalały zapoznać się uczniom z zasadami organizacji pracy w małej firmie działającej w sektorze IT. Mamy nadzieję, że pomoże to naszym uczniom w podejmowaniu własnych przedsięwzięć tego rodzaju w przyszłości. Prócz zajęć praktycznych uczniowie poznawali język i kulturę Hiszpanii. Zwiedzili najsłynniejsze zabytki Sewilli oraz Malagi. Mieli okazję zapoznać się z klimatem Andaluzji. Jak przebiegały praktyki oraz jakie wrażenia wywoływały u uczestników możemy prześledzić na stronie facebooka oraz na specjalnej stronie projektu, która powstanie wkrótce. Do kolejnego turnusu praktyk przygotowują się uczniowie technikum mechanicznego, którzy na swoje praktyki wyjeżdżają w styczniu.


fotoikonaZdjęcia
Antymina - program profilaktyczny

Profilaktyka z rapem

Autor: Agnieszka Hass
02.11.2017r.

Po raz kolejny uczniowie Mechanika mieli okazję spędzić czas z wyjątkowym gościem –raperem Mirosławem Kolczykiem o pseudonimie „Kolah” . Dzięki dofinansowaniu z MCWR ponad stu uczniów klas I-wszych uczestniczyło w programie profilaktycznym „ Antymina” prowadzonym przez tego muzyka. Kolah ze swoją muzyką i swoją historią odwiedza domy dziecka, różne ośrodki opiekuńcze oraz szkoły. 25 października b.r. podczas dwugodzinnego spotkania z naszymi uczniami opowiadał o swoim życiu, o błędach, jakie w nim popełnił, ale także o swoim nawróceniu z niewłaściwej drogi. Przestrzegał przed wybieraniem drogi na skróty, przed eksperymentowaniem z różnego rodzaju substancjami psychoaktywnymi. Ważne jest, że nie straszył, moralizował, ale przede wszystkim pięknie mówił o tym, co w życiu najważniejsze – o miłości, rodzinie, szacunku do drugiego człowieka, o swoim doświadczeniu ojcostwa… Zdaniem uczniów słowa Koli „poruszały emocje, bo były autentyczne, poparte przykładem. Poza tym Kolah potrafi dotrzeć do młodzieży, bo ubiera się jak my, interesuje się muzyką, którą my słuchamy…Tworzy ją i wychodzi mu to bardzo dobrze…”. Program „Antymina” to nie tylko profilaktyka, to spotkanie z mądrym, wrażliwym artystą, wspólna refleksja nad życiem i odpowiedzialnymi wyborami, ale również wspólne śpiewanie i tworzenie, gdyż przy inspiracji uczniów – Kolah zaprezentował freestyle i spontanicznie rapował. Roześmiane twarze i ogrom oklasków, które raper zebrał są potwierdzeniem, że Kolah poradził sobie z tym świetnie i że to było spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci uczniów.


Logo CISCO

Lokalna Akademia Cisco w Mechaniku

Autor: Kamil Sobczak
środa 18.10.2017r.

Od października 2017 Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie został Lokalną Akademią Cisco, działającą przy wsparciu Academy Support Center przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
CISCO jest światowym liderem profesjonalnych rozwiązań w dziedzinie technologii sieciowych i ośrodkiem szkolącym z zakresu sieci komputerowych. Ich certyfikaty są rozpoznawalne i cenione na całym świecie przez pracodawców.
W ramach akademii nasi uczniowie będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w kursie IT Essentials: PC Hardware and Software. Podczas szkolenia każdy z uczestników otrzyma bezpłatnie dostęp do platformy natacad.net oferującej niezbędne materiały i oprogramowanie, w tym najnowszą pełną wersję Cisco Packet Tracer.
Dzięki IT Essentials uczniowie będą podnosić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu:

 • Budowy, modernizacji i montażu sprzętu komputerowego
 • Instalacji, konfiguracji i optymalizacji oprogramowania
 • Podejmowania działań konserwacji zapobiegawczej
 • Rozwiązywania problemów i naprawy komputerów
 • Komunikacji z klientami
 • Prowadzenia właściwej dokumentacji rozwiązywania problemów

Więcej informacji o akademii udziela mgr inż. Kamil Sobczak (sala 411).


Akcja BZ WBK

Nowa promocja BZ WBK

Autor: Bank Zachodni WBK
wtorek 17.10.2017r.

Wszyscy wiemy, że od edukacji w dużej mierze zależy nasza przyszła kariera zawodowa, a co za tym idzie nasza niezależność finansowa. Dlatego Bank Zachodni WBK chce docenić uczniów, którzy osiągają dobre wyniki w nauce i nagrodzić ich całoroczny trud.
W ramach nowej promocji, wszyscy uczniowie, którzy ukończyli 13 lat i nie ukończyli 20 lat, jeżeli posiadają lub założą Konto Jakie Chcę w Banku Zachodnim WBK i pokażą swoje świadectwo za poprzedni rok szkolny ze średnią co najmniej 4.0 otrzymają na swoje konto nagrodę 50 zł. Bank przyznaje nagrodę za rok szkolny 2016 / 17 oraz za rok szkolny 2017 / 18, dlatego jeżeli na ostatnim świadectwie średnia ocen była niższa to wciąż jest jeszcze szansa na nagrodę za obecny rok szkolny. Wystarczy podciągnąć się w nauce. Ci którzy zawsze mają średnią powyżej 4.0 mogą otrzymać 2 nagrody. Świadectwem można pochwalić się w dowolnym oddziale. Więcej szczegółów można uzyskać w każdym oddziale Banku Zachodniego WBK i na stronie Banku:


Link do strony akcji
Roboty? - to łatwe

Rusza projekt Polsko–Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży pn. ”Roboty? To łatwe!”.

Autor: P. Korzeń
czwartek 05.10.2017r.

Rusza projekt Polsko–Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży pn. ”Roboty? To łatwe!”. To inicjatywa Fundacji Porozumienie Wzgórz Dalkowskich przy współpracy z Zespołem Szkół Politechnicznych z Głogowa oraz Kamieniecko–Podolskim Koledżem Industrialnym z Kamieńca Podolskiego, realizowana przy wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Projekty z powodzeniem są realizowane wspólnie od 7 lat i przynoszą wymierne korzyści wychowawcze, patriotyczne i społeczne, działania takie wzmacniają partnerstwo publiczno – prawne. W ramach działania 10 uczniów z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie i 10 uczniów z Kamieniecko-Podolskiego Koledżu Industrialnego z Kamieńca Podolskiego w wieku 16-18 lat o kierunkach technicznych wraz z 3 opiekunami z Polski i 3 opiekunami z Ukrainy przeprowadzą dla 30 dzieci niepełnosprawnych w wieku 10-16 lat z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Głogowie warsztaty przybliżające zasady i budowę jednostek robotycznych. W ramach przygotowanych zajęć, uczniowie w polsko-ukraińskich grupach zbudują roboty z dziećmi niepełnosprawnymi. Uczniowie zorganizują interaktywne pokazy robotów oraz poprowadzą Roboolimpiadę. Dzieci niepełnosprawne wezmą udział w pokazach, zabawach i grach. Uczniowie będą asystentami dzieci w trakcie zabaw oraz ich przewodnikami w zakresie prostej obsługi sprzętu 3D. Opiekę merytoryczną będą stanowić nauczyciele przedmiotów zawodowych z Polski i Ukrainy oraz nauczyciele oligofrenopedagogiki. W ramach projektu uczniowie ukraińscy poznają Głogów oraz zwyczaje, kulturę i kuchnię typowych rodzin polskich. Nauczyciele ukraińscy zostaną zapoznani z dydaktyką nauczania mechatroniki i pneumatyki. W ramach wycieczek uczniowie zaznajomią się z bogatym dziedzictwem kulturowym. Zaplanowane działania mają na celu: integrację młodzieży z Polski i Ukrainy, rozwijanie postawy otwartości i tolerancji z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych oraz pogłębianie i utrwalanie kontaktów przedstawicieli młodzieży obu krajów oraz partnerskiej współpracy polskich i ukraińskich szkół, placówek oświatowych i organizacji pozarządowych. Projekt sfinansowany ze środków Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.


Strona projektu na facebooku

Uczniowie klasy pierwszej

Czas na integrację

Autor: A. Hass
środa 04.10.2017r.

Dobiegł końca pierwszy miesiąc nauki. Wrzesień był szczególnie ważny dla uczniów klas pierwszych, którzy poznawali się między sobą, poznawali mury nowej szkoły i wymagania nauczycieli w szkole ponadgimnazjalnej. Podczas codziennych obowiązków szkolnych, nie zabrakło również miejsca na zajęcia integracyjne, podczas których uczniowie mogli bliżej się poznać, dowiedzieć się o swoich zainteresowaniach, mocnych stronach i marzeniach. Spotkania integracyjne z wychowawcą i pedagogiem szkolnym to czas przeznaczony na naukę dobrej komunikacji, wzajemnego szacunku oraz odnajdywania tego, co grupę łączy. Oprócz wspólnych ćwiczeń na wesoło, nie zabrakło wymiany poglądów na poważnie, gdyż uczniowie pracując w grupach wspólnie zastanawiali się nad tematami – „Jaki powinien być dobry nauczyciel, uczeń?”, Co robić, aby uniknąć konfliktów w klasie” czy też „Zasady, które pomogą nam chodzić do Mechanika i „przetrwać”…”. Przed pierwszakami niedługo jeszcze wspólny wyjazd integracyjny do Jakubowa, a tymczasem jeszcze raz Witamy Was wszystkich w Mechaniku i życzymy jak najpiękniej przeżytych w Mechaniku dni, miesięcy, lat… Powodzenia :)


Dawcy krwi z Mechanika

Nasi uczniowie - wielcy sercem

Autor: A. Matusiak
piątek 29.09.2017r.

Dnia 29 września, po raz kolejny, przedstawiciele honorowych dawców krwi z Zespołu Szkół Politechnicznych wraz z opiekunem, wyjechali do Wrocławia w celu zdawania krwi na rzecz dzieci z Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Przylądek Nadziei. Dzięki współpracy z Klubem HDK Huty Miedzi Głogów mogliśmy wręczyć prezenty dzieciom z Kliniki podczas wizyty w Przylądku Nadziei.


czytelnik książki

Konkurs Pięknego Czytania

Autor: M. Przyszlakowska
piątek 29.09.2017r.

29 września 2017 w Bibliotece Szkolnej odbył się Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany z okazji Dnia Głośnego Czytania. Uczniowie prezentowali wybrane przez siebie fragmenty książek. Oceniane było: interpretacja tekstu, poprawna dykcja oraz krótkie uzasadnienie wyboru czytanego utworu.

 • I miejsce zdobył Konrad Mazurek z klasy 1M,
 • II miejsce Daniel Marszał z klasy 1M,
 • III miejsce Jakub Kajda z klasy 4M.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz cząstkową ocenę celującą z języka polskiego a pozostali uczestnicy ocenę bardzo dobrą. Nagrody wręczył dyrektor Paweł Korzeń. Organizatorkami imprezy były Urszula Gąsiorowska i Małgorzata Przyszlakowska.

quiz o Europie

EDJ w naszej szkole c.d…………

Autor: E. Jaworska
czwartek 28.09.2017r.

Dzisiaj na długiej przerwie na I piętrze odbył się quiz o Europie- wystarczyło odpowiedzieć poprawnie na jedno z dwóch zadanych pytań aby otrzymać gadżet językowy lub coś na osłodę! Radziliście sobie rewelacyjnie! Już w następnym tygodniu następna niespodzianka związana z obchodem Europejskiego Dnia Języków!;-)


Mechanik dla Malucha

Mechanik dla malucha

Autor: P. Korzeń
czwartek 28.09.2017r.

Nasz program edukacyjny to roboty, elektryka, języki obce i ważne umiejętności w ratowaniu życia. Tym razem wsparcie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 3 w Głogowie w ramach akcji "3 godziny dla Rodziny". Brawo Szkolna Drużyna Ratownicza ZSP Głogów


Dzień hiszpański

Dzień hiszpański raz jeszcze

Autor: P. Korzeń
środa 27.09.2017r.

Takiego wrześniowego szaleństwa u nas nie było. Dzień Hiszpański z projektem PO WER obudził w Was demony hahahhahh.😎😍😋😎😋. Było wesoło, śmiesznie i każdy załapał się na tradycyjne tapas :). W galerii na facebooku możecie odnaleźć siebie i kolegów.


Dzień hiszpański

Dzień hiszpański

Autor: P. Korzeń
środa 27.09.2017r.

Día español w Mechaniku...Tłumy Panie!!! Tłumy


Europejski dzień języków

Tradycyjne śniadanie

Autor: P. Korzeń
wtorek 26.09.2017r.

A u nas tradycyjne śniadanie w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych. Trzeba przyznać, że z roku na rok organizatorzy - nauczyciele komisji języków obcych podnoszą poprzeczkę. Jutro Dzień Hiszpański.


Oj będzie się działo………. Za Nami pierwszy dzień obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych w szkole. Jutro (środa) zapraszamy na fotobudkę i zapowiadany już Dzień Hiszpański. Na długiej przerwie również w środę zapraszamy do sali 105 na gry w języku niemieckim a w czwartek na I piętrze na długiej przerwie odbędzie się quiz o Europie ze słodkimi nagrodami i nie tylo……Będziecie mieli wtedy okazję zrobienia sobie napisu/rysunku na T-shircie farbami akrylowymi. Dla zaopatrzonych we własną farbę lub pisaki do malowania odzieży czekają gratisy! Uwaga! Wszyscy, którzy w czwartek i piątek pojawią się w szkole w przebraniu na wesoło, wystarczy nawet malutki humorystyczny akcent otrzymają nagrodę z aktywności z języka obcego! Zachęcamy do wspólnej zabawy!
Językowcy


Kopara w działaniu

Ruszają prace na parkingu

Autor: P. Korzeń
poniedziałek 25.09.2017r.

Jest energia. Jest działanie. Uwielbiamy jak coś się dzieje. Budowa parkingu i siłownia. Laboratorium #smart house&solar. Sala języka polskiego. Jesień napędza do działania.FLEX Poland w naszej szkole!!!

FLEX Poland w naszej szkole!!!

Autor: E. Jaworska
środa 20.09.2017r.

9 września odwiedził Nas Pan Piotr Dobrosz- przedstawiciel Fundacji American Council for International Education . Klasy pierwsze miały okazję zapoznać się z programem Flex Poland, który jest całorocznym w pełni finansowanym przez Departament Stanów USA programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy mają okazję wyjechać do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny i kontynuować naukę w amerykańskiej ‘high school.’ W czasie spotkania mieliśmy okazję dowiedzieć się kto finansuje program Flex, kto może wziąć udział wymianie, kiedy i jak odbywa się aplikacja, oraz jakie są korzyści z udziału w wymianie. W tym roku zaczyna się proces rekrutacji uczestników 3 polskiej edycji programu . Co ważne aplikacja zajmuje tylko około godziny, należy tylko wypełnić formularz online i napisać 3 eseje w języku angielskim oraz przesłać formularz do dnia 17 października! Osoby zakwalifikowane do kolejnego etapu wezmą udział w półfinałach odbywających się w 5 większych miastach w Polsce. Jak dowiedzieliśmy się znajomość języka angielskiego NIE jest jedynym i to najważniejszym kryterium w rekrutacji uczestników wymiany, ważniejszą rolę odgrywają tzw. umiejętności miękkie czyli tak zwane zdolności interpersonalne - zdolności komunikacyjne wykorzystywane w relacjach z innymi ludźmi. Ponadto program promuje i wspiera przede wszystkim młodzież z mniejszych miast czy miejscowości. W roku 2018 ponad 40 uczniów wyjedzie z Polski w ramach programu Flex Poland, wystarczy tylko uwierzyć w siebie, poświęcić chwilę na wypełnienie aplikacji i każdy Was z równymi szansami staje przed możliwością przeżycia przygody życia jaką jest bez wątpienia 10 miesięcy spędzonych na Alasce, Hawajach czy w innym stanie USA gdzie macie możliwość uczęszczania do amerykańskiej szkoły średniej i oprócz dwóch obowiązkowych przedmiotów czyli języka angielskiego i historii USA sami układacie plan lekcji i decydujecie o przedmiotach na jakie chcielibyście uczęszczać a wybór jest naprawdę niesamowity! Przez ten czas mieszkacie z rodziną amerykańską, uczycie się języka, poznajecie kulturę amerykańską a przede wszystkim zdobywacie cenne doświadczenia, które na pewno zaowocują w przyszłości. Program FLEX finansuje podróż, miesięczne stypendium, zakwaterowanie u rodziny amerykańskiej, szkolenie przedwyjazdowe w Polsce, ubezpieczenie medyczne a nawet miesięczny kurs języka angielskiego jeśli jest taka potrzeba. Nie ponosicie żadnych kosztów, wystarczy trochę odwagi i chęć przeżycia przygody życia! Poniżej link do formularza online i strona FB polskiej edycji programu FLEX, na której znajdziecie opinie i relacje dotychczasowych uczestników! Mam nadzieję, że liczba osób zainteresowanych stypendium na spotkaniu znajdzie swoje odzwierciedlenie w ilości aplikacji złożonych w naszej szkole!
W razie pytań czy wątpliwości proszę się zwracać do p. Jaworskiej!

ais.americancouncils.org FLEXPoland na facebooku

Szczęśliwi z nowego nabytku uczestnicy projektu

Już są! Ruszył projekt „Roboty? To łatwe!”

Autor: A. Krężałek
wtorek 19.09.2017r.

Już są! Ruszył projekt „Roboty? To łatwe!”. 10 uczniów klasy 3m we współpracy z rówieśnikami z Ukrainy będzie miała możliwość zdobycia cennego doświadczenia! Siła Mechatroniczna została zasilona w cztery potężne zestawy Ultimate Robot Kit 2.0 wraz pakietem akumulatorów, ładowarek i przyrządów pomiarowych!


jeden dzień w Heide-Park

Pożegnanie lata

Autor: A. Kasprzak
wtorek 19.09.2017r.

14 września br. uczniowie z klasy 2i, 2m oraz 4i żegnali kończące się lato spędzając jeden dzień w Heide-Park - największym parku rozrywki w północnych Niemczech, w okolicy miasta Soltau, niedaleko Hamburga. Kilkugodzinny pobyt to przede wszystkim dobra zabawa, ale również integracja i „żywe” lekcje języka niemieckiego. Uczniowie spędzili czas doznając ekstremalnych wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Więcej na szkolnej stronie facebook.


KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Autor: M. Przyszlakowska
czwartek 14.09.2017r.

29.09.2017 Z OKAZJI DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA ODBĘDZIE SIĘ OGÓLNOSZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA.
W KONKURSIE MOGĄ WZIĄĆ UDZIAŁ UCZNIOWIE, KTÓRZY PRZYGOTUJĄ KRÓTKI (15-20 LINIJEK) FRAGMENT WYBRANEJ PRZEZ SIEBIE KSIĄŻKI I ZAPREZENTUJĄ GO W TRAKCIE ODSŁUCHAŃ.


PUNKTOWANE BĘDĄ:


 • INTERPRETACJA TEKSTU (10 PKT),
 • DYKCJA (10 PKT),
 • KRÓTKIE UZASADNIENIE SWOJEGO WYBORU TEKSTU (10 PKT).


ZA UDZIAŁ W KONKURSIE PRZEWIDZIANE SĄ NAGRODY RZECZOWE ORAZ DLA 3 PIERWSZYCH FINALISTÓW BARDZO DOBRA (CZĄSTKOWA) OCENA Z JĘZYKA POLSKIEGO.


ZAPISY DO 26.09.2017 PRZYJMUJĄ: M. PRZYSZLAKOWSKA W BIBLIOTECE ORAZ U. GĄSIOROWSKA SALA 205.

Szkolny Zestaw Podręczników 2017/2018

Autor: M. Przyszlakowska
wtorek 20.06.2017r.

Publikujemy link do zestawu podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2017-2018.

Szkolny Zestaw Podręczników 2017-2018

Grupowe ubezpieczenia NNW

Autor: Zespół Szkół Politechnicznych
wtorek 05.09.2017r.

Link poniżej prowadzi do folderu zawierającego informacje o ofercie grupowego ubezpieczenia NNW Dzieci i Młodzieży EDU PLUS

Folder dokumentów
Loga partnerów Mechanika